כל דף אותו רוצים לקדם באתר, ובפרט דף הבית, צריך להיות ממוקד במילת מפתח. ניתן למקד ביותר ממילת מפתח אחת, אולם לכל היותר ב 3 מילים. הסיבה היא שגוגל אוהב מיקוד ואין זה הגיוני שבדף אחד יהיו יותר מדי נושאים. מילת מפתח היא כאמור מילה או צירוף של מילים כמו למשל "הרזיה מהירה" או "איך בונים אתר אינטרנט".

כדי להראות לגוגל שדף ממוקד במילת מפתח, יש לבצע מספר פעולות:

 1. מיקוד במילת מפתח באמצעות תוכן ענייני ורלוונטי
 2. כאן אין יותר מדי תחכום קידומי. יש לכתוב תוכן מנוסח היטב בנושא מילת המפתח. באופן טבעי תופיע מילת המפתח בהטיות שונות, ביחיד, רבים, ויתכן שתופענה מילים נרדפות ומילים מאותו התחום של מילת המפתח. יש לכתוב הרבה תוכן בדפים פנימיים - לפחות 300 מילים. דף הבית יכול להיות יותר תמציתי.
 3. מיקוד במילת מפתח באמצעות שורת הכתובת (URL)
 4. כדי להבין נושא זה, נבהיר תחילה מה הם המרכיבים של שורת הכתובת:
  • פרוטוקול
  • הפרוטוקול הנפוץ ביותר באינטרנט הוא http ולכן רוב הכתובות יתחילו ב http.
  • שם מתחם / domain name
  • זוהי כתובת אותה רוכשים מספק כתובות כמו LiveDns או GoDaddy. שם מתחם מסתיים ב com או ב co.il בישראל וקיימות גם סיומות נוספות מקובלות לאירגונים חינוכיים, ממשלתיים וכדומה.דוגמאות לשמות מתחם הם www.google.co.il, www.youtube.com
  • הנתיב למיקום הדף.
  • הנתיב הוא אופציונלי, ויכול לכלול שם מתחם משני ותיקיות מופרדות בלוכסן, תיקיות, פרמטרים לשרת ועוד. הנתיב אומר לשרת איזה דף בדיוק להציג לגולש. דוגמא לנתיב כזה היא webhp?sourceid=chrome&q=internet

  תבנית הכתובת המלאה היא אם כן protocol://domain/path או protocol://domain?path. לדוגמא, http://gmail.com או https://www.youtube.com/watch?v=1nzfFpl2e0A.

  עתה, משהבנו את המושגים ניגש למיקוד הכתובת במילת המפתח. בדוגמא של gmail, רק שם המתחם מצוי בכתובת. מכאן שאנו מצויים בדף הבית. איזכור מילת המפתח בשם המתחם היא משימה קשה ויש להיזהר מבחירת שם מתחם ארוך כדי לנסות לכלול "בכוח" את מילת המפתח. למשל, how-to-build-a-site.com ממוקד מאוד ללא ספק, אך גוגל אינו אוהב שמות ארוכים המקשים על המשתמש את ההקלדה. מכאן שיש לקחת בחשבון בקידום של דף הבית כי ייתכן ולא ניתן יהיה להשתמש במילת המפתח ב url, ויהיה צורך להשתמש בטכניקות אחרות. לעומת זאת, בדף פנימי זה אפשרי וחובה. במידה והאתר בנוי בעזרת מערכת ניהול תוכן (זה המצב ברוב המקרים) בעל האתר תלוי ביכולות של מערכת ניהול התוכן! מערכות טובות נותנות את האפשרות לשלוט בשורת הכתובת, ויש לבדוק בכל מערכת את ההוראות הספציפיות שלה בנושא זה. התייעצו עם בונה האתר שלכם האם אפשר לשלוט בכתובת הדף אותו אתם מעוניינים לקדם. דוגמא לכתובת של דף ממוקד במילת המפתח:
  URL ממוקד

 5. מיקוד במילת מפתח באמצעות כותרת הדף (title)
 6. את כותרת הדף ניתן לראות בלשונית המיועדת לדף בדפדפן. אין הרבה מקום לטקסט בלשונית כך שבדרך כלל הכותרת תופיע קטועה. את הטקסט המלא ניתן לראות בבלון העזרה הקופץ (tooltip) כשאנו מרחפים עם העכבר מעל ללשונית.
  כותרת דף ממוקדת
  גם בשינוי הטקסט של כותרת הדף, בעלי האתרים תלויים ביכולות של מערכת ניהול התוכן. יש לבדוק בהוראות של מערכת ניהול התוכן כיצד ניתן לשנות את כותרת הדף. במידה והוראות אלה אינן נגישות לכם, התייעצו עם בונה האתר. במידה וקוד הדף נגיש לכם, כותרת הדף נמצאת בתגית ה title שמקוננת בתוך תגית ה head. כלומר:
  <head> <title>הכותרת כאן</title> ... <head>
  לאחר ביצוע הפעולה, בדקו את קוד האתר המתקבל באמצעות פעולת "צפה במקור הדף" בתפריט המופיע בלחיצה על כפתור העכבר הימני, או באמצעות צרוף המקשים CTRL-U. במידה וביצעתם נכון את הפעולה, תופיע הכותרת שבחרתם בתוך תגית ה title.
 7. מיקוד במילת המפתח באמצעות כותרות h1, h2
 8. אלה הן כותרת ראשית וכותרות משניות בהתאמה. כדאי מאוד שמילת המפתח תופיע בכותרת הראשית. אחרת יהיה ברור לגוגל שהדף לא ממש ממוקד במילת המפתח ודירוג הדף ירד. הופעת מילת המפתח גם בכותרות המשניות מדגישה לגוגל את מיקוד הדף. גם כאן יש תלות במערכת ניהול התוכן. יש לבדוק בהוראות מערכת ניהול התוכן כיצד ניתן להגדיר כותרות עיקריות ומשניות. בבכל מקרה של ספק, התייעצו עם בונה האתר. במידה וקוד הדף נגיש לכם, תגיות ה - h1 וה - h2 יהיו מקוננות בתגית ה body. כלומר:
  <body> ... <h1>כותרת ראשית</h1> ... <h2>כותרת משנה</h2> ... <h2>כותרת משנה</h2> ... </body>
  לאחר ביצוע הפעולה, בדקו את קוד האתר המתקבל באמצעות פעולת "צפה במקור הדף" בתפריט המופיע בלחיצה על כפתור העכבר הימני. במידה וביצעתם נכון את הפעולה, יפיעו הכותרות שבחרתם בתוך תגיות h1 ו - h2.
 9. מיקוד במילת המפתח באמצעות תגיות מטה description ו - keywords
 10. תגיות מטה (Meta) הן תגיות הנמצאות בקוד הדף ומקוננות בתוך תגית ה head. תגית המטה description אומרת לגוגל איזה טקסט להציג בתוצאות החיפוש עבור האתר - אם כי זו המלצה בלבד. הטקסט חייב להיות קצר ושיווקי כדי לגרות את הגולש להקליק על הקישור. יש לכלול את מילת המפתח בטקסט. תגית המטה keywords היא רשימת מילות מפתח מופרדות בפסיקים האומרת למנוע החיפוש של גוגל אילו מילות מפתח רלוונטיות לדף. גם זו המלצה בלבד. יש לכלול את מילת המפתח ברשימת המילים. כמו בשיטות הקודמות, גם כאן יש תלות במערכת ניהול התוכן. יש לבדוק בהוראות מערכת ניהול התוכן כיצד ניתן לשלוט בתגיות המטה. בבכל מקרה של ספק, התייעצו עם בונה האתר. במידה וקוד הדף נגיש לכם, יש לכלול בתוך ה head את התגיות בצורה הבאה:
  <head> ... <meta name="keywords" content="מילת מפתח 1, מילת מפתח 2" /> <meta name="description" content="תאור תמציתי של הדף" /> ... </head>
 11. מיקוד במילת המפתח באמצעות תוכן הדף.
 12. צריך לכלול את מילת המפתח בצפיפות של כ 3%. צפיפות היא היחס בין מילת המפתח לשאר הטקסט. מעבר לנכונות המתמטית, חשוב יותר שהחזרות על מילת המפתח יהיו הגיוניות וטבעיות לקורא. יש כלים באינטרנט למציאת צפיפות, אולם יש לזכור לא להגזים בחזרות על מילת המפתח.

האם מיקוד דף במילת המפתח יספיק לקידום האתר?

תלוי במתחרים. המתחרים הם כמובן 10 האתרים העולים בדף הראשון בתוצאות החיפוש אחר מילת המפתח בגוגל. מחקר מילות המפתח נותן תמונה ברורה מאוד בנושא זה. יש לבדוק את עמודת "תחרות במיקוד במילת המפתח" במילת המפתח שהדף ממוקד בה. אם התחרות היא נמוכה או אפילו נמוכה מאוד - סיכוי טוב שמיקוד הדף במילת המפתח יהיה משמעותי, ובהנחה שאין בעיות אחרות עם האתר עצמו (כמו מהירות תגובה איטית, קישורים שבורים, תוכן משוכפל, וכדומה) מיקוד הדף במילת המפתח עשוי לגרום לדף להופיע בעמוד הראשון.
תוצאות מיקוד במילת המפתח במחקר

לביצוע

כדי לבדוק אם הבנת את הנושא ואתה מוכן לממש את התובנות באתר שלך, נא בצע את המשימות הבאות:
 • באיזו מילת מפתח ממוקד דף זה? האם כל הטכניקות שהוזכרו בשימוש?
 • בחר מילת מפתח מתוך המחקר שקיבלת ומתוך המילים המומלצות לקידום בעדיפות ראשונה כך שהמתחרים בה אינם כה ממוקדים. רמז: בדוק את עמודת "תחרות במיקוד במילת המפתח".נסה למצוא מילות מפתח עם תחרות "בינונית" או אפילו "נמוכה". יחד עם זאת, בחר מילה עם ביקוש חודשי ממוצע גבוה ככל האפשר.
 • כתוב תוכן לדף הממוקד במילת מפתח שבחרת לפי הכללים הנ"ל.
 • הטמע את הדף שכתבת באתר שלך לפי הכללים הנ"ל. אם כבר קיים דף באתר שלך הממוקד במילת המפתח בדוק האם הוא מקיים את הכללים הנ"ל ואם לא אז תקן אותו.
 • בדוק את מיקום האתר שלך בגוגל במילת המפתח אחת לשבוע. קיימים כלים חינמיים באינטרנט לנושא זה כמו למשל http://www.seo-tools.co.il. שים לב שבדיקה רגילה על המחשב האישי/הסמרטפון מטעה כי ברגע שנכנסת לאתר מתוצאות החיפוש גוגל זוכר זאת ובחיפושים הבאים יעלה את דרוג האתר שלך עבורך בלבד. לכן יש להשתמש בכלי חיצוני או לנקות cookies.

חזרה ל קידום אתר בחינם